Prezidentka Čaputová dnes volala do Bruselu, aby sa vakcíny proti Covidu vyrábali na Slovensku, nakoľko cieľom Slovenska je „vakcinačná sebestačnosť.“
Vakcinačná sebestačnosť však znamená niečo úplne iné, ako to, kde sa budú plniť vakcinačné flaštičky. Vakcinačná sebestačnosť znamená, kto je vlastníkom patentov a kto vyvinul vakcíny. Kto má kontrolu nad zložkami toho, čo vo vakcínach je. Na Slovensku sú tímy, ktoré pripravujú aj proti korone vakcíny, ale štát im dal veľkú nulu podpory a preto keby štát mal záujem o skutočnú vakcináčnú sebestačnosť, správal by sa ku nim inak.
Tieto náhle PR aktivity, že vakcíny proti Covidu sa budú vyrábať na Slovensku sú len marketingom, aby si ľudia mysleli, že tým, že sa budú formálne vakcíny farmafieirem plniť na našom území, tak „budú naše“ a ľudia všetkému vlastnému majú sklon viac dôverovať. Pravdou však je, že naďalej o tých vakcínach budeme vedieť to, čo dnes, teda v podstate nič.
Lieková a vakcinačná sebestačnosť je krásny cieľ, len netreba ľudí klamať, že to, o čo sa usilujú teraz tak horúčkovito prezidentka a premiér, je práve to čo k tomu vedie.
Share This