Nemali by sme pôsobiť ako nemý a hluchý člen, ktorý sa len prizerá ako nad nami lietajú lietadlá a chodia plno naložené transporty cez naše územie.
Aj keď sme malý štát, vedeli by sme byť veľkým prínosom práve v tejto dobe rastúceho globálneho napätia. Keď prepukla v roku 1962 Kubánska kríza a hrozilo vypuknutie 3 svetovej vojny, nezastupiteľnú úlohu v diskrétnych rokovaniach medzi USA a ZSSR zohral vtedy predstaviteľ jedného z najmenších štátov na svete – pápež Ján XXIII.
Slovenská diplomacia by mala konečne opustiť svoju komôrku kde sedí v kúte a čaká na príkazy čo robiť a nerobiť a práve naopak by sa mala stať dôležitým hráčom na konfliktnej scéne, Práve naše členstvo v NATO vie byť použité na hladanie spálených mostov, kedy vieme ako jeden z mala členských štátov rozumieť špecifickej, hrdej a osobitej povahy ruského národa. Pri všetkej úcte ťažko toto vedia za nás urobiť Belgičania alebo Holandania. Pod súčasným vedením ministerstva a obsadenosti prezidentského paláca som však veľkým skeptikom, že túto súvislosť si niekto uvedomuje.
Share This